1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Rezultate partiale Alegeri Locale 2016, astazi ora 10.00

  Avem rezultatele partiale inregistrate astazi la ora 10.00. Avem si votul la Consiliul Local.

  Iata mai jos situatia:

 • Plopenarii i- au acordat inca un mandat lui Dragos Nita

  In urma alegerilor de duminica 5 iunie, orasul Plopeni continua cu Primarul in functie. In urma numararii paralele domnul Dragos Nita (PNL) a acumulat un numar de 61% din voturile valabil exprimate. Pe locul doi clasandu-se candidatul PSD, Viorel Nedelcu. Felicitari castigatorului si echipei sale. Nu avem inca informatii despre situatia la Consiliul Local, va vom informa imediat ce le vom afla.

 • Marius Petre si echipa sa, suflul tanar al alegerilor

  A treia persoana care a raspuns afirmativ solictarii de a ne acorda un interviu este Mariu Petre candidat al PMP pentru postul de Primar al orasului nostru. Iata mai jos ceea ce a avut de spus tanarul candidat.

 • Ghiorghita SACALUS: "Fii curajos, voteaza schimbarea!"

  Incepand de astazi deschidem usa campaniei electorale. Am discutat cu candidatii pentru postul de Primar al orasului Plopeni. Au avut amabiliatatea de a ne raspunde intrebarilor noastre trei din cei cinci candidati, in ordinea raspunsurilor primite: Ghiorghita Sacalus (ALDE), Dragos Nita (PNL), Marius Petre ( PMP). 

  Astazi, publicam interviul cu domnul Ghiorghita Sacalus.

 • Millau si Plopeni, orase infratite

  Ieri, 28.09.2015, in cadrul sedintei Consiliului Local al orasului Plopeni, a fost oficializata infratirea localitatilor Millau din Franta cu orasul nostru.

2012 - Un an de "impliniri marete"

PDF Imprimare Email

«Un an de impliniri marete»… este un celebru dicton folosit inainte de revolutie si, pe care, vrand nevrand, il ascultai fie la radio fie la tv. Refrenul incerca sa ne faca sa credem ca viata in Romania comunista era una in roz.

Folosind aceleasi versuri, am putea caracteriza si «realizarile» administratiei locale din orasul nostru. Anul 2012 a fost unul electoral din ianuarie pana in decembrie, si contrar asteptarilor, orasul nostru, in loc de evolutie prezinta o involutie usor de observat.

Ca si in Morometii, inceputul lui 2012 parea ca “timpul avea rabdare” acest lucru se traduce prin faptul ca noi, cetatenii orasului, speram sa vedem ca cei pe care i-am trimis in administratie ne vor face viata mai buna, speram sa o faca macar intr-un an electoral..vorba aia daca nu acum, atunci cand? Dar, iata ca lucrurile nu au stat nici pe departe asa..

Dezamagirea este cuvantul, care se citeste pe buzele tuturor celor care isi doresc ca orasul nostru sa arate altfel decat arata…

Mai exact, curatenia e un lucru care se face din cand in cand sau acolo ‘’unde trebuie’’…imi vine in minte imaginea cartierului ‘’Gara Veche’’  care, daca l-as compara cu alte zone ale orasului, este cam la 5-10 ani in urma! Si asta - de ce? Poate cineva din administratie ne va raspunde. Noi nu stim raspunsul…

Anul asta am vazut si investitii imobiliare in Plopeni…foarte bine am spune, dar daca am vedea ceea ce se intampla in zona din spatele Primariei, cred ca nu ar mai bucura pe nimeni. De ce ? Pentru ca cine a inceput sa construiasca aici, nu tine cont de nicio regula..regula si’o fac ei. Iar cei care ar trebui sa vegheze ca zona sa nu isi schimbe radical aspectul, nu fac nimic in acest sens. 

Sala Polivalenta si Stadionul - cele doua locatii, prin care orasul era cunoscut la nivel national, se prezinta intr-o stare pe care cuvantul deplorabil nu o caracterizeaza asa cum ar trebui.

Si as putea sa completez lista de exemple negative cu multe altele…dar, poate va intrebati cu ce se ocupa alesii nostri in tot acest timp... simplu: cu aritmetica.

La acest moment toata activitatea administrativa este blocata de calculul aritmetic de la nivelul Consiliului Local. Mai exact, 7+7+1 =15. 7 consilieri USL ; 7 consileri PDL si 1 consilier PPDD. Dupa cum se observa, balanta puterii este inclinata de consilierul PP DD, care are pierdut sprijinul politic din partea partidului sau si astfel din Iunie si pana la prezentul articol, discutiile in CL Plopeni sunt concentrate in jurul aritmeticii si a balentei puterii. Care din cei doi poli politici, USL si PDL reusesc sa atraga de partea lor acest loc de consiler a.i. 7+7+1 sa se transforme in mult visatul 8+7?

Dar, pana ce consilierii nostri termina joaca de-a scoala, iata-ne pe noi prinsi in jocul politic,  dar mai ales, prinsi in minciunile si promisiunile tuturor celor care in vara ne promiteau marea cu sarea.

Ca sa continuam parafrazarea lui Marin Preda, cred ca suntem in situatia in care putem spune ca timpul nu mai are rabdare…

Comentarii  

 
0 #3 Vasile 08-01-2013 11:57
Intradevar avem caini multi,pavajele puse in oras sunt de unica folosinta(uitat i-va la cele puse spre gara CFR),insa cel mai mare caine(javra)est e primarul.
Citat
 
 
+1 #2 username 04-01-2013 10:00
Tin sa precizez ca sunu un locuitor al orasului Plopeni total nemultumit.In primul rand este vina primarului care nu a miscat nimic in mandatul trecut si nici acum nu va misca,ne mai avand sustinere politica,mai avem nitel si numarul cainilor de pe strazi ajunge sa fie mai mare decat numarul locuitorilor orasului si pentru asta nu luam nicio masura,iar in legatura cu cladirea care se construieste in spatele primariei,acea cladire este a Preotului Stanciu,cel care acum cativa ani facea tuica in cada,e normal sa nu respecte nicio regula,fiind in cardasie cu primarul.In concluzie sun cuprins de un dezgust total cand ma gandesc la primar si la toti PDL-istii care isi bat joc de noi.Sunt sigur ca daca iesea primar Domnul Georgica Oancea alta era soarta orasului,dumnea lui fiind un om gospodar si cu sustinere in spate.
Citat
 
 
0 #1 eu22 02-01-2013 12:13
astia (USL/PDL) au furat la vot dar nu indeajuns incat sa-si asigure majoritatea :lol: . Poate plopenarii vor intelege ca este bine sa mearga la vot nu sa-i lase pe altii sa 'voteze' pt ei .

Ma mai deranjeaza si atitudinea pe care o afiseaza o parte dintre angajatii primariei in relatia cu cetateanul ; o sa spuneti ca au salarii mici si ca nu sunt motivati sa-si faca treaba ;eu cred ca daca esti bine pregatit poti alege sa lucrezi in mediul privat nu sa stai la stat "pe 2 lei", doar ca la privat trebuie sa mai fii si eficient .
Citat
 

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează